3. Galtür Cross Country Climb 2024

Date: 23.03.2024

Results - Hard 31,8 km

Pos No Cert Name Year of Birth Time Diff Cat Cat Pos Cat Diff ⚤ Pos ⚤ Diff Club Pace Nation City
1 53 NOTZ Florian NOTZ F. 1992 01:15:20.3 Men 1 M 1 SZ Römerstein Oberstdorf +
2 63 GANNER Tobias GANNER T. 2004 01:16:09.1 +48.8 U20 M 1 M 2 +48.8 Union Raika Obertilliach Obertilliach +
3 62 MOSER Benjamin MOSER B. 1997 01:16:59.4 +01:39.1 Men 2 +01:39.1 M 3 +01:39.1 SV Achensee Maurach +
4 66 WIESER Philip WIESER P. 2001 01:17:15.8 +01:55.5 Men 3 +01:55.5 M 4 +01:55.5 Wsv Traisen Traisen +
5 80 OBERMEYR Fabio OBERMEYR F. 2000 01:17:16.2 +01:55.9 Men 4 +01:55.9 M 5 +01:55.9 Wsv Bad Mitterndorf Bad Mitterndorf +
6 68 BAUER Marius BAUER M. 2000 01:17:22.7 +02:02.4 Men 5 +02:02.4 M 6 +02:02.4 TERREX XC Ski Team Oberstdorf +
7 71 OLEX Max OLEX M. 1989 01:17:28.2 +02:07.9 Men 6 +02:07.9 M 7 +02:07.9 TERREX XC Ski Team (SC PARTENK... Garmisch-Partenkirchen +
8 116 FÄSSLER Josef FÄSSLER J. 1998 01:17:28.4 +02:08.1 Men 7 +02:08.1 M 8 +02:08.1 SC Scheidegg Scheidegg +
9 64 WINKER Christian WINKER C. 1996 01:17:30.1 +02:09.8 Men 8 +02:09.8 M 9 +02:09.8 TERREX XC Ski Team Spaichingen +
10 57 WALTHER Jakob WALTHER J. 1999 01:17:32.5 +02:12.1 Men 9 +02:12.1 M 10 +02:12.1 Ssv Erfurt 02 Oberhof +
11 61 FÖTTINGER Michael FÖTTINGER M. 1997 01:17:33.7 +02:13.4 Men 10 +02:13.4 M 11 +02:13.4 WSV Strobl Strobl +
12 134 LAMPARTER Johannes LAMPARTER J. 2001 01:17:39.8 +02:19.5 Men 11 +02:19.5 M 12 +02:19.5 Nordic Team Absam Rum +
13 81 HARTLIEB Tilman HARTLIEB T. 2005 01:17:54.1 +02:33.8 U20 M 2 +01:44.9 M 13 +02:33.8 SC Partenkirchen Wallgau +
14 73 ENGEL Erik ENGEL E. 2002 01:18:23.4 +03:03.0 Men 12 +03:03.0 M 14 +03:03.0 Usc Altenmarkt-Zauchensee Altenmarkt Im Pongau +
15 65 BRANDNER Alexander BRANDNER A. 2001 01:18:33.0 +03:12.7 Men 13 +03:12.7 M 15 +03:12.7 WSV Bischofswiesen Ruhpolding +
16 59 GRÄF Paul GRÄF P. 2000 01:18:55.1 +03:34.8 Men 14 +03:34.8 M 16 +03:34.8 Wsv Asbach Ruhpolding +
17 237 SCHNIDER Ueli SCHNIDER U. 1990 01:19:18.3 +03:58.0 Men 15 +03:58.0 M 17 +03:58.0 SC Flühli Bolsterlang +
18 86 MILZ Jakob MILZ J. 2000 01:19:33.7 +04:13.4 Men 16 +04:13.4 M 18 +04:13.4 TERREX XC Ski Team Oberreute +
19 67 BUSCHEK Tobias BUSCHEK T. 2005 01:19:50.1 +04:29.8 U20 M 3 +03:40.9 M 19 +04:29.8 SC Furth im Wald Furth Im Wald +
20 84 STEURER Pius STEURER P. 2005 01:19:50.2 +04:29.8 U20 M 4 +03:41.0 M 20 +04:29.8 SC Thalkirchdorf Oberstaufen +
21 74 KEHRER Kilian KEHRER K. 2004 01:19:50.6 +04:30.3 U20 M 5 +03:41.5 M 21 +04:30.3 Schiunion Böhmerwald Pötscher... Aigen-Schlägl +
22 72 WALCHER Janne WALCHER J. 2005 01:19:51.1 +04:30.8 U20 M 6 +03:41.9 M 22 +04:30.8 USV Großarl Grossarl +
22 118 GREIDERER Lukas GREIDERER L. 1993 01:19:51.1 +04:30.8 Men 17 +04:30.8 M 22 +04:30.8 HSV Absam Absam +
24 231 LIPOWITZ Philipp LIPOWITZ P. 1999 01:19:51.9 +04:31.6 Men 18 +04:31.6 M 24 +04:31.6 DAV Ulm Laichingen +
25 100 LAUERER Jakob LAUERER J. 1998 01:20:17.8 +04:57.5 Men 19 +04:57.5 M 25 +04:57.5 Terrex XC Ski Team/SCMK Hirsch... Hirschau +
26 96 RINNER Thomas RINNER T. 1997 01:20:32.8 +05:12.5 Men 20 +05:12.5 M 26 +05:12.5 TEAM ROBINSON TRENTINO Kaltern +
27 90 WENZEL Tristan WENZEL T. 2005 01:20:48.5 +05:28.2 U20 M 7 +04:39.4 M 27 +05:28.2 WSV Bad Lobenstein Lousanne/SUI +
28 60 WAGNER Tom-Emilio WAGNER T. 2004 01:20:48.6 +05:28.3 U20 M 8 +04:39.5 M 28 +05:28.3 Swv Goldlauter-Heidersbach Oberhof +
29 77 WEIDLICH Janik WEIDLICH J. 2005 01:21:17.3 +05:57.0 U20 M 9 +05:08.1 M 29 +05:57.0 VSC Klingenthal Klingenthal +
30 221 ENDLER Domenic ENDLER D. 2002 01:21:21.8 +06:01.5 Men 21 +06:01.5 M 30 +06:01.5 SG Dynamo Zinnwald Altenberg +
31 94 SPÖTZL Thomas SPÖTZL T. 1996 01:21:43.2 +06:22.9 Men 22 +06:22.9 M 31 +06:22.9 Sc Oberstdorf Oberstdorf +
32 54 BÖGL Lukas BÖGL L. 1990 01:21:45.8 +06:25.4 Men 23 +06:25.4 M 32 +06:25.4 SC Gaißach Aschau +
33 202 SEIDL Elias SEIDL E. 2004 01:21:53.1 +06:32.8 U20 M 10 +05:44.0 M 33 +06:32.8 SC Ruhpolding Ruhpolding +
34 217 RADOVAN Stefano RADOVAN S. 2003 01:22:32.4 +07:12.1 Men 24 +07:12.1 M 34 +07:12.1 Vermiglio +
35 56 KOLLER Kilian KOLLER K. 2002 01:22:34.3 +07:13.9 Men 25 +07:13.9 M 35 +07:13.9 Tsv Buchenberg Günzach +
36 79 SCHAPER Anton SCHAPER A. 2005 01:22:48.9 +07:28.5 U20 M 11 +06:39.7 M 36 +07:28.5 BTSV Eintracht Braunschweig Wedel/Cremlingen +
37 236 PFUND Leonhard PFUND L. 2003 01:22:51.3 +07:31.0 Men 26 +07:31.0 M 37 +07:31.0 Sc Bad Tölz Bad Tölz +
38 3 GIMMLER Laura GIMMLER L. 1993 01:22:51.8 +07:31.5 Women 1 W 1 Skiclub Oberstdorf Oberstdorf +
39 2 HENNIG Katharina HENNIG K. 1996 01:22:55.4 +07:35.0 Women 2 +03.5 W 2 +03.5 WSC Erzgebirge Oberwiesenthal ... Sonthofen +
40 222 ENDLER Dorian ENDLER D. 2003 01:23:02.5 +07:42.2 Men 27 +07:42.2 M 38 +07:42.2 SG Dynamo Zinnwald Altenberg +
41 76 FUCHS David FUCHS D. 2005 01:23:09.7 +07:49.4 U20 M 12 +07:00.5 M 39 +07:49.4 WSC Bad Mitterndorf Bad Mitterndorf +
42 70 SCHMID Niklas SCHMID N. 2004 01:23:10.9 +07:50.6 U20 M 13 +07:01.8 M 40 +07:50.6 SV Maierhöfen-Grünenbach Gestratz +
43 161 NEUMAYR David NEUMAYR D. 2002 01:23:13.4 +07:53.0 Men 28 +07:53.0 M 41 +07:53.0 HSV Saalfelden Saalfelden +
44 123 KOLB Florian KOLB F. 2001 01:23:18.9 +07:58.5 Men 29 +07:58.5 M 42 +07:58.5 Nordic Team Absam Baumkirchen +
45 121 FISCHBACHER Jonas FISCHBACHER J. 2004 01:23:24.3 +08:04.0 U20 M 14 +07:15.2 M 43 +08:04.0 WSV Ramsau Ramsau +
46 179 HERBURGER Aurelius HERBURGER A. 1990 01:23:36.6 +08:16.3 Men 30 +08:16.3 M 44 +08:16.3 SV Sulzberg Wolfurt +
47 85 PÖLZLEITNER Jakob PÖLZLEITNER J. 2003 01:23:50.8 +08:30.5 Men 31 +08:30.5 M 45 +08:30.5 USV Thalau Thalgau +
48 159 REITER Severin REITER S. 2004 01:23:55.5 +08:35.2 U20 M 15 +07:46.4 M 46 +08:35.2 SC Bischofshofen Goldegg +
49 160 HASLINGER Lukas HASLINGER L. 2003 01:23:58.4 +08:38.1 Men 32 +08:38.1 M 47 +08:38.1 HSV Saalfelden Leogang +
50 83 FAGERER Korbinian FAGERER K. 2005 01:24:05.1 +08:44.8 U20 M 16 +07:55.9 M 48 +08:44.8 SV Oberteisendorf Anger +
51 110 FALK Stefan FALK S. 1997 01:24:22.7 +09:02.4 Men 33 +09:02.4 M 49 +09:02.4 SC Großberg Pentling +
52 89 MÜLLER Urs MÜLLER U. 2005 01:24:28.3 +09:08.0 U20 M 17 +08:19.2 M 50 +09:08.0 SC Sankt Peter St. Peter +
53 14 LECHNER Sophie LECHNER S. 2001 01:25:00.2 +09:39.9 Women 3 +02:08.3 W 3 +02:08.3 Adidas Terrex Xc Ski Team Übersee +
54 78 SCHLÖGEL Mario SCHLÖGEL M. 2000 01:25:26.2 +10:05.8 Men 34 +10:05.8 M 51 +10:05.8 WSV Ramsau Ramsau +
55 93 KOLB Sven KOLB S. 2005 01:25:57.3 +10:37.0 U20 M 18 +09:48.2 M 52 +10:37.0 Sv Kirchzarten Kirchzarten +
56 91 LINDSBERGER Fabian LINDSBERGER F. 2005 01:25:59.5 +10:39.2 U20 M 19 +09:50.3 M 53 +10:39.2 LRC Lienzer Dolomiten Nikolsdorf +
57 108 WAIDELICH Moritz WAIDELICH M. 1995 01:26:12.3 +10:52.0 Men 35 +10:52.0 M 54 +10:52.0 Enzklösterle +
58 82 ROEVER Lennart ROEVER L. 2005 01:26:23.4 +11:03.1 U20 M 20 +10:14.2 M 55 +11:03.1 Swv Goldlauter-Heidersbach Suhl +
59 87 STEINER Christian STEINER C. 2003 01:26:47.2 +11:26.9 Men 36 +11:26.9 M 56 +11:26.9 ASKO Villach 9500 Villach +
60 281 MADERSBACHER EIDE Frederik MADERSBACHER EIDE F. 2000 01:26:55.2 +11:34.9 Men 37 +11:34.9 M 57 +11:34.9 SK Nesselwang Schondorf +
61 132 KATTNIG Fabian KATTNIG F. 1994 01:27:11.6 +11:51.3 Men 38 +11:51.3 M 58 +11:51.3 Sportunion Rosenbach St. Jakob Im Rosental +
62 131 JUPPE Anna JUPPE A. 1999 01:27:12.3 +11:51.9 Women 4 +04:20.4 W 4 +04:20.4 ASKO Villach 9500 Villach +
63 234 MULZER Severin MULZER S. 2000 01:27:22.2 +12:01.9 Men 39 +12:01.9 M 59 +12:01.9 XCS Ammertal Lenggries +
64 106 SIEGEL Jonas SIEGEL J. 1991 01:27:23.9 +12:03.5 Men 40 +12:03.5 M 60 +12:03.5 WSV Schönsee Winklarn +
65 7 HOFMANN Amelie HOFMANN A. 2000 01:27:24.1 +12:03.8 Women 5 +04:32.2 W 5 +04:32.2 Wsv Isny Missen-Wilhams +
66 12 THANNHEIMER Germana THANNHEIMER G. 2002 01:27:47.7 +12:27.4 Women 6 +04:55.8 W 6 +04:55.8 Sc Oberstdorf Oberstdorf +
67 104 ISLITZER André ISLITZER A. 2001 01:27:51.1 +12:30.8 Men 41 +12:30.8 M 61 +12:30.8 SC Wagrain Wagrain +
68 122 BAUREGGER Samuel BAUREGGER S. 2003 01:28:02.8 +12:42.5 Men 42 +12:42.5 M 62 +12:42.5 WSV Ramsau Ramsau +
69 120 WEBER Hannes WEBER H. 1993 01:28:27.0 +13:06.7 Men 43 +13:06.7 M 63 +13:06.7 SC St. Peter St.peter / Baden-Württemberg +
70 181 GÜTL Kilian GÜTL K. 2004 01:28:33.4 +13:13.0 U20 M 21 +12:24.2 M 64 +13:13.0 TS Ski Nordic 4.0 Dornbirn +
71 267 GÖPFERT Falk GÖPFERT F. 1972 01:28:50.0 +13:29.6 AK I-III M 1 M 65 +13:29.6 WSV Reit im Winkl Reit Im Winkl +
72 4 FINK Pia FINK P. 1995 01:28:51.4 +13:31.1 Women 7 +05:59.6 W 7 +05:59.6 SV Bremelau Fischen +
73 5 HOFFMANN Helen HOFFMANN H. 2002 01:29:04.3 +13:44.0 Women 8 +06:12.5 W 8 +06:12.5 WSV Oberhof 05 Oberhof +
74 228 HERKERT Christian HERKERT C. 1991 01:29:16.2 +13:55.8 Men 44 +13:55.8 M 66 +13:55.8 Skiwachse Lehmann - Nordic by ... Burggen +
75 8 VEIT Verena VEIT V. 2002 01:29:46.7 +14:26.4 Women 9 +06:54.9 W 9 +06:54.9 Sc Oberstdorf Oberstdorf +
76 178 LENTSCH Urban LENTSCH U. 1994 01:29:46.9 +14:26.6 Men 45 +14:26.6 M 67 +14:26.6 TERREX XC Ski Team 6524 Kaunertal +
77 9 DANNER Alexandra DANNER A. 1999 01:29:48.0 +14:27.7 Women 10 +06:56.1 W 10 +06:56.1 SC Lenggries Oberstdorf +
78 109 URFER Jens URFER J. 1994 01:29:49.4 +14:29.1 Men 46 +14:29.1 M 68 +14:29.1 NSK Thun Wichtrach +
79 170 GANNER Norbert GANNER N. 1966 01:30:01.4 +14:41.1 AK I-III M 2 +01:11.4 M 69 +14:41.1 Union Raika Obertilliach Obertilliach +
80 102 SCHMÖLZ Simon SCHMÖLZ S. 2004 01:30:08.2 +14:47.9 U20 M 22 +13:59.0 M 70 +14:47.9 Union wienerwald Sulz Im Wienerwald +
81 224 GLLAREVA Adrian GLLAREVA A. 2000 01:30:30.3 +15:09.9 Men 47 +15:09.9 M 71 +15:09.9 TSG/WSC 07 Ruhla Oberhof +
82 241 STEINMÜLLER Christoph STEINMÜLLER C. 1991 01:30:40.2 +15:19.8 Men 48 +15:19.8 M 72 +15:19.8 Allgäu Outlet Raceteam Bolsterlang +
83 10 BÖHME Charlotte BÖHME C. 2004 01:30:55.8 +15:35.4 U20 W 1 W 11 +08:03.9 SV Stützengrün Eibenstock +
84 17 RICHTER Magdalena RICHTER M. 2004 01:30:56.1 +15:35.8 U20 W 2 +00.3 W 12 +08:04.2 SC Hochvogel München München +
85 168 TOPLITSCH Harald TOPLITSCH H. 1992 01:30:57.7 +15:37.4 Men 49 +15:37.4 M 73 +15:37.4 HWK Racing Gang Thiersee +
86 238 SCHWAIGER Benedikt SCHWAIGER B. 1998 01:30:59.6 +15:39.2 Men 50 +15:39.2 M 74 +15:39.2 Bernau Am Chiemsee +
87 111 SCHILLING Kevin SCHILLING K. 1991 01:31:06.3 +15:46.0 Men 51 +15:46.0 M 75 +15:46.0 Xc-Ski.De A:n Skimarathon Team Freudenstadt +
88 264 DOWNS Seth DOWNS S. 1969 01:31:10.8 +15:50.5 AK I-III M 3 +02:20.8 M 76 +15:50.5 Anchorage +
89 220 DETTENKOFER Moritz DETTENKOFER M. 2002 01:31:20.8 +16:00.5 Men 52 +16:00.5 M 77 +16:00.5 RSC Kelheim Saal An Der Donau +
90 239 SEYWALD Clemens SEYWALD C. 2001 01:31:25.9 +16:05.6 Men 53 +16:05.6 M 78 +16:05.6 SV Maierhöfen-Grünenbach Gestratz +
91 164 BRANDNER Sebastian BRANDNER S. 2002 01:31:43.8 +16:23.5 Men 54 +16:23.5 M 79 +16:23.5 sc erzbergland Trofaiach +
92 25 ENGELHARDT Magdalena ENGELHARDT M. 2003 01:31:54.5 +16:34.2 Women 11 +09:02.7 W 13 +09:02.7 WSV Ramsau Ramsau +
93 99 PAITZ Tim PAITZ T. 2005 01:31:59.3 +16:39.0 U20 M 23 +15:50.2 M 80 +16:39.0 Wsv Isny Gestratz +
94 15 NÜRNBERGER Saskia NÜRNBERGER S. 2002 01:32:06.6 +16:46.3 Women 12 +09:14.8 W 14 +09:14.8 VSC Klingenthal Auerbach +
95 13 HAGER Kim HAGER K. 1999 01:32:09.0 +16:48.7 Women 13 +09:17.2 W 15 +09:17.2 Skiclub Gefrees Ruhpolding +
96 243 STRICKER Roman STRICKER R. 1989 01:32:16.0 +16:55.6 Men 55 +16:55.6 M 81 +16:55.6 Dübendorf +
97 266 GALLER Roland GALLER R. 1973 01:32:19.0 +16:58.7 AK I-III M 4 +03:29.0 M 82 +16:58.7 Salomon Nordic Team Austria Abtenau (Austria) +
98 173 ACHLEITNER Lisa ACHLEITNER L. 1997 01:32:21.1 +17:00.8 Women 14 +09:29.2 W 16 +09:29.2 Llc Region Angerberg Breitenbach Am Inn +
99 20 VEIT Katja VEIT K. 2004 01:32:59.8 +17:39.5 U20 W 3 +02:04.0 W 17 +10:08.0 Sc Oberstdorf Oberstdorf +
100 223 FISCHER Jacob FISCHER J. 2001 01:33:08.2 +17:47.9 Men 56 +17:47.9 M 83 +17:47.9 Wsv Isny