21. Tu was Gutes Lauf 2023

Date: 07.05.2023

Results - run and help

Pos No Name Year of Birth Time Diff Cat Cat Pos Cat Diff ⚤ ⚤ Pos ⚤ Diff Club Pace Nation City
1 643 EICHHORN Fabian EICHHORN F. 1991 21:28.1 Junge Spunde 1 M 1 Rt46 / Tgw Zehnkampf Union 03:24 min/km Eferding +
2 789 AUMAYR, ING. Matthias AUMAYR, ING. M. 1985 22:32.4 +01:04.2 Junge Spunde 2 +01:04.2 M 2 +01:04.2 Tripower WimbergerHausFreistad... 03:34 min/km Kefermarkt +
3 729 NOITZ Sebastian NOITZ S. 1983 24:22.6 +02:54.4 Junge Spunde 3 +02:54.4 M 3 +02:54.4 MagicValley Gang 03:52 min/km Leonding +
4 670 PFARRHOFER Martin PFARRHOFER M. 1971 24:41.1 +03:13.0 Junggebliebene 1 M 4 +03:13.0 SV Gallneukirchen 03:55 min/km Gallneukirchen +
5 759 BEHAM Jakob BEHAM J. 2000 24:53.0 +03:24.9 Junge Spunde 4 +03:24.9 M 5 +03:24.9 03:57 min/km Linz +
6 731 PLANK Ronald PLANK R. 1977 24:57.9 +03:29.8 Junggebliebene 2 +16.8 M 6 +03:29.8 TriRun Linz 03:57 min/km Linz +
7 732 RADLMAYR Alois RADLMAYR A. 1961 25:08.1 +03:40.0 Junggebliebene 3 +27.0 M 7 +03:40.0 TriRun Linz 03:59 min/km Linz +
8 785 SCHAFFNER Alfred SCHAFFNER A. 1975 25:21.4 +03:53.2 Junggebliebene 4 +40.2 M 8 +03:53.2 04:01 min/km Linz +
9 782 EBNER Thomas EBNER T. 1980 25:23.1 +03:54.9 Junge Spunde 5 +03:54.9 M 9 +03:54.9 04:01 min/km Pasching +
10 741 GRUBER Julius GRUBER J. 1999 26:07.1 +04:39.0 Junge Spunde 6 +04:39.0 M 10 +04:39.0 04:09 min/km Linz +
11 646 TULZER Gerhard TULZER G. 1986 26:18.4 +04:50.2 Junge Spunde 7 +04:50.2 M 11 +04:50.2 04:10 min/km Linz +
12 720 HAIDER Florian HAIDER F. 1988 26:19.9 +04:51.7 Junge Spunde 8 +04:51.7 M 12 +04:51.7 TriPowerWimbergerFreistadt 04:10 min/km Freistadt +
13 764 KLINGER Konstantin KLINGER K. 2002 26:31.3 +05:03.1 Junge Spunde 9 +05:03.1 M 13 +05:03.1 04:12 min/km Linz +
14 658 BEYER Josef BEYER J. 1966 26:35.4 +05:07.2 Junggebliebene 5 +01:54.2 M 14 +05:07.2 Sportunion IGLA long life 04:13 min/km Walding +
15 747 LINDPOINTNER Andreas LINDPOINTNER A. 1986 26:47.1 +05:18.9 Junge Spunde 10 +05:18.9 M 15 +05:18.9 04:15 min/km Linz +
16 787 PACHLATKO Verena PACHLATKO V. 1978 26:47.8 +05:19.6 Mädelskategorie 1 W 1 04:15 min/km Pregarten +
17 726 KELLERER Helmut KELLERER H. 1970 26:50.4 +05:22.2 Junggebliebene 6 +02:09.2 M 16 +05:22.2 TriPowerWimbergerFreistadt 04:15 min/km Waldburg +
18 612 METSCHITZER Thomas METSCHITZER T. 1969 27:01.1 +05:33.0 Junggebliebene 7 +02:20.0 M 17 +05:33.0 KEBA 04:17 min/km Linz +
19 693 JAX Verena JAX V. 1991 27:08.3 +05:40.1 Mädelskategorie 2 +20.4 W 2 +20.4 PSV Tri-Linz 04:18 min/km Linz +
20 614 ROHNER Joachim ROHNER J. 1991 27:14.1 +05:45.9 Junge Spunde 11 +05:45.9 M 18 +05:45.9 KEBA 04:19 min/km St. Valentin +
21 745 KLINKE Christine KLINKE C. 1982 27:18.1 +05:50.0 Mädelskategorie 3 +30.3 W 3 +30.3 Lauftreff Birnenweg 04:19 min/km Pasching +
22 749 PEHERSTORFER Martina PEHERSTORFER M. 1986 27:29.6 +06:01.5 Mädelskategorie 4 +41.8 W 4 +41.8 Lauftreff Birnenweg 04:21 min/km Pasching +
23 628 SCHULZ Arnold SCHULZ A. 1979 27:35.6 +06:07.4 Junge Spunde 12 +06:07.4 M 19 +06:07.4 04:22 min/km Linz +
24 727 KUBICKA Irmi KUBICKA I. 1960 27:44.3 +06:16.1 Ladies Race 1 W 5 +56.4 Honeder Naturbackstube 04:24 min/km GrĂĽnbach +
25 778 MOSER Dominik MOSER D. 1988 27:46.8 +06:18.6 Junge Spunde 13 +06:18.6 M 20 +06:18.6 04:24 min/km Linz +
26 675 HABERPOINTNER Nico HABERPOINTNER N. 1999 28:08.3 +06:40.1 Junge Spunde 14 +06:40.1 M 21 +06:40.1 04:28 min/km Leonding +
27 611 LEPSCHI Alexander LEPSCHI A. 1983 28:11.6 +06:43.4 Junge Spunde 15 +06:43.4 M 22 +06:43.4 KEBA 04:28 min/km Linz +
28 774 KUGLER Elias KUGLER E. 2007 28:14.6 +06:46.5 Junge Spunde 16 +06:46.5 M 23 +06:46.5 Siwa Online GmbH 04:28 min/km Leopoldschlag +
29 696 MORAND Vincent MORAND V. 1983 28:17.8 +06:49.6 Junge Spunde 17 +06:49.6 M 24 +06:49.6 MUST 04:29 min/km Linz +
30 783 FREUDENTHALER Marco FREUDENTHALER M. 1977 28:41.1 +07:12.9 Junggebliebene 8 +03:59.9 M 25 +07:12.9 TEAM ESV LINZ 04:33 min/km Pasching +
31 608 KEPLINGER Clemens KEPLINGER C. 1981 28:42.1 +07:13.9 Junge Spunde 18 +07:13.9 M 26 +07:13.9 KEBA 04:33 min/km Linz +
32 615 WALLNER Felix WALLNER F. 1994 28:49.2 +07:21.0 Junge Spunde 19 +07:21.0 M 27 +07:21.0 KEBA 04:34 min/km Ennsdorf +
33 619 KERSCHBAUMER Christian KERSCHBAUMER C. 1994 28:55.1 +07:27.0 Junge Spunde 20 +07:27.0 M 28 +07:27.0 Steinbach 04:35 min/km Winklarn +
34 743 HINTERMAYR Erich HINTERMAYR E. 1969 29:01.3 +07:33.1 Junggebliebene 9 +04:20.1 M 29 +07:33.1 ASKĂ– Marchtrenk 04:36 min/km Marchtrenk +
35 706 PICKL Florian PICKL F. 1981 29:10.8 +07:42.6 Junge Spunde 21 +07:42.6 M 30 +07:42.6 04:37 min/km Linz +
36 716 MUJKANOVIC Edin MUJKANOVIC E. 1986 29:31.6 +08:03.5 Junge Spunde 22 +08:03.5 M 31 +08:03.5 — 04:41 min/km Linz +
37 776 HUBER Petra HUBER P. 1980 29:36.3 +08:08.1 Mädelskategorie 5 +02:48.5 W 6 +02:48.5 TriPowerWimbergerFreistadt 04:42 min/km Freistadt +
38 636 SEDIVY Christoph SEDIVY C. 1974 30:00.4 +08:32.2 Junggebliebene 10 +05:19.2 M 32 +08:32.2 04:45 min/km Linz +
39 677 SEYR Peter SEYR P. 1983 30:17.6 +08:49.5 Junge Spunde 23 +08:49.5 M 33 +08:49.5 04:48 min/km Engerwitzdorf +
40 724 JENNER Georg JENNER G. 1973 30:33.3 +09:05.1 Junggebliebene 11 +05:52.1 M 34 +09:05.1 TEAM ESV LINZ 04:51 min/km Leonding +
41 771 LEIBETSEDER Miriam LEIBETSEDER M. 1990 30:43.4 +09:15.2 Mädelskategorie 6 +03:55.5 W 7 +03:55.5 04:52 min/km Ss +
42 770 LEIBETSEDER Matthäus LEIBETSEDER M. 1984 30:43.6 +09:15.4 Junge Spunde 24 +09:15.4 M 35 +09:15.4 04:52 min/km Ss +
43 641 LEHNER Daniel LEHNER D. 1983 30:45.7 +09:17.6 Junge Spunde 25 +09:17.6 M 36 +09:17.6 04:52 min/km Wien +
44 663 LAUKAT Lea LAUKAT L. 1979 30:50.3 +09:22.1 Mädelskategorie 7 +04:02.5 W 8 +04:02.5 04:54 min/km Linz +
45 679 KEPLINGER Renate KEPLINGER R. 1961 30:54.8 +09:26.6 Ladies Race 2 +03:10.5 W 9 +04:07.0 SU Igla Long Life 04:54 min/km Linz +
46 688 KEPLINGER Stefan KEPLINGER S. 1983 31:00.9 +09:32.7 Junge Spunde 26 +09:32.7 M 37 +09:32.7 RT42 Linz 04:55 min/km Linz +
47 766 PICHLER Stefan PICHLER S. 1982 31:05.4 +09:37.2 Junge Spunde 27 +09:37.2 M 38 +09:37.2 Liebl Immobilien 04:56 min/km Gds +
48 735 BRAUN Hermann BRAUN H. 1971 31:05.8 +09:37.6 Junggebliebene 12 +06:24.6 M 39 +09:37.6 04:56 min/km Linz +
49 630 RUHALTINGER Barbara RUHALTINGER B. 1984 31:06.4 +09:38.2 Mädelskategorie 8 +04:18.5 W 10 +04:18.5 04:56 min/km Freistadt +
50 777 KAUFMANN Markus KAUFMANN M. 1979 31:09.6 +09:41.5 Junge Spunde 28 +09:41.5 M 40 +09:41.5 04:57 min/km Hwertberg +
51 655 KLINGER Jakob KLINGER J. 2009 31:17.1 +09:49.0 Junge Spunde 29 +09:49.0 M 41 +09:49.0 04:58 min/km Eggendorf +
52 669 KRONAWITTER Martin KRONAWITTER M. 1980 31:22.3 +09:54.1 Junge Spunde 30 +09:54.1 M 42 +09:54.1 04:58 min/km Walding +
53 713 STOCK Willy STOCK W. 1979 31:28.3 +10:00.1 Junge Spunde 31 +10:00.1 M 43 +10:00.1 05:00 min/km Leonding +
54 626 KĂ–FLER Andreas KĂ–FLER A. 1982 31:33.3 +10:05.1 Junge Spunde 32 +10:05.1 M 44 +10:05.1 05:00 min/km Leonding +
55 698 STARZER Wolfgang STARZER W. 1981 31:36.6 +10:08.4 Junge Spunde 33 +10:08.4 M 45 +10:08.4 05:01 min/km Leonding +
56 668 KOTRSCHAL-VUTIRAKIS Marko KOTRSCHAL-VUTIRAKIS M. 1986 31:43.9 +10:15.7 Junge Spunde 34 +10:15.7 M 46 +10:15.7 05:02 min/km Altenberg Bei Linz +
57 794 HIEBL Bastian HIEBL B. 1978 31:51.6 +10:23.4 Junge Spunde 35 +10:23.4 M 47 +10:23.4 05:03 min/km Puchenau +
58 610 LEPSCHI Thomas LEPSCHI T. 1980 32:01.4 +10:33.2 Junge Spunde 36 +10:33.2 M 48 +10:33.2 KEBA 05:04 min/km Linz +
59 673 UNGER Moritz UNGER M. 2011 32:05.3 +10:37.1 Junge Spunde 37 +10:37.1 M 49 +10:37.1 05:05 min/km Linz +
60 606 HASELMAYR Stefan HASELMAYR S. 1985 32:16.5 +10:48.3 Junge Spunde 38 +10:48.3 M 50 +10:48.3 KEBA 05:07 min/km Linz +
61 651 PACHLATKO Heidi PACHLATKO H. 1960 32:54.6 +11:26.4 Ladies Race 3 +05:10.2 W 11 +06:06.7 05:13 min/km Sankt Georgen An Der Gusen +
62 665 WEITZDĂ–RFER Marco WEITZDĂ–RFER M. 1988 32:55.0 +11:26.8 Junge Spunde 39 +11:26.8 M 51 +11:26.8 05:13 min/km St. Gotthard +
63 616 KRAJCA Petr KRAJCA P. 1980 33:06.1 +11:37.9 Junge Spunde 40 +11:37.9 M 52 +11:37.9 Ebner Industrieofenbau 05:15 min/km Oberösterreich +
64 667 GRĂśNBERGER Mario GRĂśNBERGER M. 1982 33:08.1 +11:39.9 Junge Spunde 41 +11:39.9 M 53 +11:39.9 05:15 min/km Sankt Florian +
65 702 VOGLMAYR Andreas VOGLMAYR A. 1975 33:33.8 +12:05.7 Junggebliebene 13 +08:52.6 M 54 +12:05.7 05:19 min/km Linz +
66 704 MAGERL Constantin MAGERL C. 2012 33:39.9 +12:11.7 Junge Spunde 42 +12:11.7 M 55 +12:11.7 Admira Linz 05:20 min/km Linz +
67 711 STOCK Philipp STOCK P. 2010 33:40.1 +12:12.0 Junge Spunde 43 +12:12.0 M 56 +12:12.0 Steel Wings Linz 05:20 min/km Leonding +
68 618 BARWIG Roland BARWIG R. 1964 33:50.3 +12:22.1 Junggebliebene 14 +09:09.1 M 57 +12:22.1 Ebner Industrieofenbau 05:22 min/km Linz +
69 601 MICHLITZ Doris MICHLITZ D. 1989 33:54.9 +12:26.7 Mädelskategorie 9 +07:07.0 W 12 +07:07.0 KEBA 05:22 min/km Engerwitzdorf +
70 792 BRAUN Hanna BRAUN H. 2002 33:56.3 +12:28.1 Mädelskategorie 10 +07:08.5 W 13 +07:08.5 05:23 min/km Engerwitzdorf +
71 791 BRAUN Alex BRAUN A. 1970 33:57.8 +12:29.6 Junggebliebene 15 +09:16.6 M 58 +12:29.6 05:23 min/km Engerwitzdorf +
72 756 VORRABER Lisa VORRABER L. 1996 34:06.6 +12:38.4 Mädelskategorie 11 +07:18.7 W 14 +07:18.7 05:24 min/km Linz +
73 613 OTTENSAMER Markus OTTENSAMER M. 1985 34:11.2 +12:43.0 Junge Spunde 44 +12:43.0 M 59 +12:43.0 KEBA 05:25 min/km Linz +
74 682 KRONAWITTER Ruth KRONAWITTER R. 1985 34:20.9 +12:52.7 Mädelskategorie 12 +07:33.0 W 15 +07:33.0 05:27 min/km Walding +
75 752 KLOTZNER Christian KLOTZNER C. 1988 34:22.9 +12:54.7 Junge Spunde 45 +12:54.7 M 60 +12:54.7 05:27 min/km Leonding +
76 710 MAGERL Michi MAGERL M. 1979 34:34.4 +13:06.2 Junge Spunde 46 +13:06.2 M 61 +13:06.2 05:29 min/km Linz +
77 650 WAGNER Harald WAGNER H. 1980 34:36.9 +13:08.7 Junge Spunde 47 +13:08.7 M 62 +13:08.7 05:29 min/km Plesching +
78 757 EGGER Karl EGGER K. 1989 34:43.8 +13:15.6 Junge Spunde 48 +13:15.6 M 63 +13:15.6 05:30 min/km Gramastetten +
79 780 HOTZ Corinna HOTZ C. 1984 34:44.4 +13:16.2 Mädelskategorie 13 +07:56.5 W 16 +07:56.5 05:30 min/km Linz +
80 657 HUBER Johannes HUBER J. 1975 34:50.1 +13:22.0 Junggebliebene 16 +10:09.0 M 64 +13:22.0 huber Architektur ZT 05:31 min/km Linz +
81 640 UNGER Cornelia UNGER C. 1980 34:50.4 +13:22.2 Mädelskategorie 14 +08:02.6 W 17 +08:02.6 05:31 min/km Linz +
82 661 SCHMID Katharina SCHMID K. 1984 35:07.8 +13:39.6 Mädelskategorie 15 +08:20.0 W 18 +08:20.0 05:34 min/km Linz +
83 773 KUGLER Nico KUGLER N. 2006 35:11.2 +13:43.0 Junge Spunde 49 +13:43.0 M 65 +13:43.0 Siwa Online GmbH 05:35 min/km Leopoldschlag +
84 765 LIEBL Peter LIEBL P. 1983 35:18.0 +13:49.8 Junge Spunde 50 +13:49.8 M 66 +13:49.8 Liebl Immobilien 05:36 min/km Xxxxx +
85 708 JOCHER Johannes JOCHER J. 2012 35:19.8 +13:51.6 Junge Spunde 51 +13:51.6 M 67 +13:51.6 05:36 min/km Linz +
86 753 SCHUMACHER Lukas SCHUMACHER L. 2009 35:27.6 +13:59.5 Junge Spunde 52 +13:59.5 M 68 +13:59.5 05:37 min/km Linz +
87 690 LAMPERSBERGER Thomas LAMPERSBERGER T. 1985 35:30.9 +14:02.7 Junge Spunde 53 +14:02.7 M 69 +14:02.7 05:38 min/km Linz +
88 754 SCHUMACHER Michael SCHUMACHER M. 1969 35:33.6 +14:05.5 Junggebliebene 17 +10:52.5 M 70 +14:05.5 05:38 min/km Linz +
89 705 JOCHER Florian JOCHER F. 2010 35:43.6 +14:15.4 Junge Spunde 54 +14:15.4 M 71 +14:15.4 05:40 min/km Linz +
90 605 FITZINGER Johanna FITZINGER J. 1981 35:44.1 +14:15.9 Mädelskategorie 16 +08:56.2 W 19 +08:56.2 KEBA 05:40 min/km Linz +
91 656 ENGLEDER Jana ENGLEDER J. 2004 35:49.3 +14:21.2 Mädelskategorie 17 +09:01.5 W 20 +09:01.5 Elia Racing 05:41 min/km Linz +
92 678 ENGLEDER Regina ENGLEDER R. 1974 35:50.7 +14:22.5 Ladies Race 4 +08:06.3 W 21 +09:02.8 ELJA Racing 05:41 min/km Linz +
93 748 MOKRY Roland MOKRY R. 1974 35:51.1 +14:22.9 Junggebliebene 18 +11:09.9 M 72 +14:22.9 Schnelzer & Partner 05:41 min/km Linz +
94 649 KOGLET Hannes KOGLET H. 1981 35:56.7 +14:28.5 Junge Spunde 55 +14:28.5 M 73 +14:28.5 05:42 min/km Adlwang +
95 683 POPPENREITER Sandra POPPENREITER S. 1982 35:59.4 +14:31.2 Mädelskategorie 18 +09:11.5 W 22 +09:11.5 05:42 min/km Linz +
96 603 DĂ„MON Josef DĂ„MON J. 1971 36:03.9 +14:35.7 Junggebliebene 19 +11:22.7 M 74 +14:35.7 KEBA 05:43 min/km Pasching +
97 684 VUTIRAKIS Sara VUTIRAKIS S. 1993 36:10.8 +14:42.6 Mädelskategorie 19 +09:23.0 W 23 +09:23.0 05:44 min/km Altenberg Bei Linz +
98 687 JAX Simone JAX S. 1978 36:20.3 +14:52.2 Mädelskategorie 20 +09:32.5 W 24 +09:32.5 05:46 min/km Gallneukirchen +
99 788 LUPASCU Robert LUPASCU R. 1997 36:20.9 +14:52.7 Junge Spunde 56 +14:52.7 M 75 +14:52.7 05:46 min/km Langenstein +
100 703 VOGLMAYR Barbara VOGLMAYR B. 1983 36:21.6 +14:53.4 Mädelskategorie 21