20. Tu was Gutes Lauf 2022

Date: 15.05.2022

Results - run and help

Pos No Name Year of Birth Time Diff Cat Cat Pos Cat Diff ⚤ Pos ⚤ Diff Club Pace Nation City
1 666 SCHMID Ludwig SCHMID L. 1988 22:50.7 M - Junge Spunde 1 M 1 03:37 min/km Linz +
2 628 RABISER Rick RABISER R. 1982 23:59.7 +01:09.3 M - Junge Spunde 2 +01:09.3 M 2 +01:09.3 TriRun Linz 03:48 min/km Linz +
3 677 PFARRHOFER Martin PFARRHOFER M. 1971 24:09.7 +01:19.3 M - Junggebliebene 1 M 3 +01:19.3 SV-Gallneukirchen 03:50 min/km Gallneukirchen +
4 764 BAUERECKER Dominik BAUERECKER D. 1982 24:26.5 +01:35.8 M - Junge Spunde 3 +01:35.8 M 4 +01:35.8 03:52 min/km Pasching +
5 742 KELLERER Helmut KELLERER H. 1970 25:37.0 +02:46.2 M - Junggebliebene 2 +01:27.2 M 5 +02:46.2 TriPowerFreistadt 04:04 min/km Waldburg +
6 763 PYTLIK Robert PYTLIK R. 1972 25:49.0 +02:58.2 M - Junggebliebene 3 +01:39.2 M 6 +02:58.2 7,5 km 04:06 min/km Bad Leonfelden +
7 765 EBNER Thomas EBNER T. 1980 25:59.6 +03:08.8 M - Junge Spunde 4 +03:08.8 M 7 +03:08.8 04:07 min/km Pasching +
8 664 KEPLINGER Mathias KEPLINGER M. 1994 27:15.5 +04:24.7 M - Junge Spunde 5 +04:24.7 M 8 +04:24.7 innoHD 04:19 min/km Linz +
9 617 METSCHITZER Thomas METSCHITZER T. 1969 27:26.5 +04:35.7 M - Junggebliebene 4 +03:16.7 M 9 +04:35.7 KEBA 04:21 min/km Linz +
10 761 PEHERSTORFER Martina PEHERSTORFER M. 1986 27:36.5 +04:45.7 W - Mädelskategorie 1 W 1 04:22 min/km Pasching +
11 731 SCHULZ Arnold SCHULZ A. 1979 28:04.0 +05:13.2 M - Junge Spunde 6 +05:13.2 M 10 +05:13.2 04:27 min/km Linz +
12 738 SAMBS Nikolaus SAMBS N. 1979 28:25.2 +05:34.5 M - Junge Spunde 7 +05:34.5 M 11 +05:34.5 04:30 min/km Linz +
13 715 BERGS Katharina BERGS K. 1990 28:38.7 +05:48.1 W - Mädelskategorie 2 +01:02.2 W 2 +01:02.2 PSV Tri-Linz 04:33 min/km Ottensheim +
14 732 SEDIVY Christoph SEDIVY C. 1974 28:41.2 +05:50.5 M - Junggebliebene 5 +04:31.5 M 12 +05:50.5 04:33 min/km Linz +
15 713 KERSCHBAUMER Christian KERSCHBAUMER C. 1994 28:42.0 +05:51.2 M - Junge Spunde 8 +05:51.2 M 13 +05:51.2 Steinbach 04:33 min/km Linz +
16 714 KLEMENS Christian KLEMENS C. 1998 28:42.8 +05:52.7 M - Junge Spunde 9 +05:52.7 M 14 +05:52.7 Nordwest Treuhand 04:33 min/km Wilhering +
17 759 DESCOVICH Paul DESCOVICH P. 2002 28:51.7 +06:01.1 M - Junge Spunde 10 +06:01.1 M 15 +06:01.1 04:34 min/km Wien +
18 657 JEDINGER Tom JEDINGER T. 2012 29:04.2 +06:13.5 M - Junge Spunde 11 +06:13.5 M 16 +06:13.5 04:36 min/km Linz +
19 760 KLINKE Christine KLINKE C. 1982 29:14.2 +06:23.4 W - Mädelskategorie 3 +01:37.7 W 3 +01:37.7 04:38 min/km Pasching +
20 670 RIEGLER Bernhard RIEGLER B. 1978 29:48.2 +06:57.5 M - Junge Spunde 12 +06:57.5 M 17 +06:57.5 04:43 min/km Linz +
21 684 PEHERSTORFER Anna PEHERSTORFER A. 1996 30:16.2 +07:25.5 W - Mädelskategorie 4 +02:39.7 W 4 +02:39.7 04:48 min/km Linz +
22 672 STARZER Wolfgang STARZER W. 1981 30:56.7 +08:06.1 M - Junge Spunde 13 +08:06.1 M 18 +08:06.1 04:54 min/km Leonding +
23 768 BRAUN Hermann BRAUN H. 1971 31:02.5 +08:11.7 M - Junggebliebene 6 +06:52.7 M 19 +08:11.7 04:55 min/km Linz +
24 701 SCHAUBMAYR Alexandra SCHAUBMAYR A. 1976 31:04.7 +08:14.1 W - Ladies Race 1 W 5 +03:28.2 04:55 min/km Linz +
25 709 JOCHER Christoph JOCHER C. 1973 31:13.2 +08:22.5 M - Junggebliebene 7 +07:03.5 M 20 +08:22.5 04:57 min/km Linz +
26 758 FROSCHAUER Roland FROSCHAUER R. 1973 31:17.2 +08:26.5 M - Junggebliebene 8 +07:07.5 M 21 +08:26.5 04:58 min/km Leonding +
27 656 GRÜNBERGER Mario GRÜNBERGER M. 1982 31:21.5 +08:30.7 M - Junge Spunde 14 +08:30.7 M 22 +08:30.7 04:58 min/km Sankt Florian +
28 749 LEHNER Daniel LEHNER D. 1983 31:25.0 +08:34.2 M - Junge Spunde 15 +08:34.2 M 23 +08:34.2 04:59 min/km Wien +
29 734 GROISS Christian GROISS C. 1986 31:27.2 +08:36.5 M - Junge Spunde 16 +08:36.5 M 24 +08:36.5 04:59 min/km Linz +
30 740 TOBER Peter TOBER P. 1979 31:29.5 +08:38.7 M - Junge Spunde 17 +08:38.7 M 25 +08:38.7 05:00 min/km Unterweitersdorf +
30 650 ROYER Roland ROYER R. 1975 31:29.5 +08:38.7 M - Junggebliebene 9 +07:19.7 M 25 +08:38.7 05:00 min/km Unterweitersdorf +
32 716 KEPLINGER Renate KEPLINGER R. 1961 31:31.5 +08:40.7 W - Ladies Race 2 +26.7 W 6 +03:55.1 SU Igla Long Life 05:00 min/km Linz +
33 752 SEYR Peter SEYR P. 1983 31:38.0 +08:47.2 M - Junge Spunde 18 +08:47.2 M 27 +08:47.2 05:01 min/km Engerwitzdorf +
34 724 GREBNER Dieter GREBNER D. 1977 31:44.5 +08:53.7 M - Junge Spunde 19 +08:53.7 M 28 +08:53.7 05:02 min/km Linz +
35 675 LARESSER Daniel LARESSER D. 1991 31:46.2 +08:55.5 M - Junge Spunde 20 +08:55.5 M 29 +08:55.5 05:02 min/km Altenberg Bei Linz +
36 654 RANSMAYR Christoph RANSMAYR C. 1983 32:13.0 +09:22.2 M - Junge Spunde 21 +09:22.2 M 30 +09:22.2 05:06 min/km Linz +
37 658 GSCHWANDTNER Tamara GSCHWANDTNER T. 1982 32:30.6 +09:39.8 W - Mädelskategorie 5 +04:54.8 W 7 +04:54.8 Med.Campus4 05:09 min/km Linz +
38 722 FREINSCHLAG Christoph FREINSCHLAG C. 1981 32:31.5 +09:40.8 M - Junge Spunde 22 +09:40.8 M 31 +09:40.8 05:09 min/km Linz +
39 706 HIEBL Bastian HIEBL B. 2012 32:48.0 +09:57.2 M - Junge Spunde 23 +09:57.2 M 32 +09:57.2 05:12 min/km Linz +
40 618 TIETZE Werner TIETZE W. 1973 32:56.8 +10:06.4 M - Junggebliebene 10 +08:47.3 M 33 +10:06.4 KEBA 05:13 min/km Neuhofen an der Ybbs +
41 736 HOFMANN Florian HOFMANN F. 1984 33:02.0 +10:11.2 M - Junge Spunde 24 +10:11.2 M 34 +10:11.2 05:14 min/km Linz +
42 697 KLAMBAUER Herbert KLAMBAUER H. 1979 33:06.0 +10:15.2 M - Junge Spunde 25 +10:15.2 M 35 +10:15.2 05:15 min/km Albderndorf +
43 754 HELML Wolfram HELML W. 1978 33:16.0 +10:25.2 M - Junge Spunde 26 +10:25.2 M 36 +10:25.2 ÖTB Jahn Linz-Puchenau 05:16 min/km Linz +
44 703 WOLKERSTORFER Gerhard WOLKERSTORFER G. 1980 33:16.2 +10:25.5 M - Junge Spunde 27 +10:25.5 M 37 +10:25.5 05:16 min/km Feldkirchen +
45 651 OBERMAYR Hans-Christian OBERMAYR H. 1971 33:23.2 +10:32.5 M - Junggebliebene 11 +09:13.5 M 38 +10:32.5 05:18 min/km 4020 Linz +
46 612 MÜLLEDER Manfred MÜLLEDER M. 1982 33:31.0 +10:40.2 M - Junge Spunde 28 +10:40.2 M 39 +10:40.2 KEBA 05:19 min/km Linz +
47 702 WENDLINGER Bernhard WENDLINGER B. 1965 33:32.7 +10:42.2 M - Junggebliebene 12 +09:23.2 M 40 +10:42.2 05:19 min/km Langenstein +
48 729 PACHLATKO Heidi PACHLATKO H. 1960 33:38.5 +10:47.7 W - Ladies Race 3 +02:33.7 W 8 +06:02.1 05:20 min/km St. Georgen An Der Gusen +
49 717 KEPLINGER Christian KEPLINGER C. 1962 33:39.5 +10:48.7 M - Junggebliebene 13 +09:29.7 M 41 +10:48.7 SU Igla Long Life 05:20 min/km Linz +
50 747 SEYR Gloria SEYR G. 1995 33:45.7 +10:55.2 W - Mädelskategorie 6 +06:09.2 W 9 +06:09.2 05:21 min/km Linz +
51 744 HOLLY Magdalena HOLLY M. 1995 33:46.1 +10:55.3 W - Mädelskategorie 7 +06:09.5 W 10 +06:09.5 05:21 min/km Linz +
52 604 HASELMAYR Stefan HASELMAYR S. 1985 33:54.7 +11:04.3 M - Junge Spunde 29 +11:04.3 M 42 +11:04.3 KEBA 05:22 min/km Linz +
53 741 HOLLY Alfred HOLLY A. 1964 34:08.5 +11:17.7 M - Junggebliebene 14 +09:58.7 M 43 +11:17.7 05:25 min/km Leonding +
54 614 OTTENSAMER Markus OTTENSAMER M. 1985 34:20.2 +11:29.5 M - Junge Spunde 30 +11:29.5 M 44 +11:29.5 KEBA 05:27 min/km Linz +
55 728 MEYER-BLASCHEGG Barbara MEYER-BLASCHEGG B. 1977 34:26.0 +11:35.2 W - Mädelskategorie 8 +06:49.5 W 11 +06:49.5 05:28 min/km Lichtenberg +
56 735 HIEBL Christian HIEBL C. 1978 34:32.2 +11:41.5 M - Junge Spunde 31 +11:41.5 M 45 +11:41.5 05:28 min/km Puchenau +
57 695 HLAWITSCHKA Mark HLAWITSCHKA M. 1982 34:55.6 +12:04.8 M - Junge Spunde 32 +12:04.8 M 46 +12:04.8 05:32 min/km Linz +
58 673 ALLERSTORFER Daniel ALLERSTORFER D. 1980 34:55.7 +12:05.2 M - Junge Spunde 33 +12:05.2 M 47 +12:05.2 05:32 min/km Feldkirchen +
59 653 MORAND Vincent MORAND V. 1983 34:58.2 +12:07.5 M - Junge Spunde 34 +12:07.5 M 48 +12:07.5 MUST 05:33 min/km Linz +
60 710 MAGERL Constantin MAGERL C. 2012 35:19.1 +12:28.3 M - Junge Spunde 35 +12:28.3 M 49 +12:28.3 05:36 min/km Linz +
61 688 VOGLMAYR Andreas VOGLMAYR A. 1975 35:34.8 +12:44.9 M - Junggebliebene 15 +11:25.9 M 50 +12:44.9 05:39 min/km Linz +
62 767 SCHULZ Philipp SCHULZ P. 1973 35:48.1 +12:57.3 M - Junggebliebene 16 +11:38.3 M 51 +12:57.3 05:40 min/km Leonding +
63 696 KATZINGER Christine KATZINGER C. 1983 36:11.8 +13:21.1 W - Mädelskategorie 9 +08:35.3 W 12 +08:35.3 05:45 min/km Feldkirchen +
64 661 HOFER Bernhard HOFER B. 1988 36:16.2 +13:25.5 M - Junge Spunde 36 +13:25.5 M 52 +13:25.5 05:45 min/km Steyregg +
65 611 DÄMON Josef DÄMON J. 1971 36:24.1 +13:33.3 M - Junggebliebene 17 +12:14.3 M 53 +13:33.3 KEBA 05:46 min/km Pasching +
66 708 JOCHER Florian JOCHER F. 2010 36:26.2 +13:35.5 M - Junge Spunde 37 +13:35.5 M 54 +13:35.5 05:46 min/km Linz +
67 711 MARCKHGOTT Kajetan MARCKHGOTT K. 2012 36:29.2 +13:38.5 M - Junge Spunde 38 +13:38.5 M 55 +13:38.5 05:47 min/km Linz +
68 665 RADLER Lukas RADLER L. 1993 36:31.7 +13:41.3 M - Junge Spunde 39 +13:41.3 M 56 +13:41.3 05:48 min/km Linz +
69 689 VOGLMAYR Barbara VOGLMAYR B. 1983 36:33.6 +13:42.8 W - Mädelskategorie 10 +08:57.9 W 13 +08:57.9 05:48 min/km Linz +
70 634 MAYER Babsi MAYER B. 1987 37:17.7 +14:27.3 W - Mädelskategorie 11 +09:41.2 W 14 +09:41.2 05:55 min/km Linz +
71 621 PICHLER Stefan PICHLER S. 1982 37:18.3 +14:27.5 M - Junge Spunde 40 +14:27.5 M 57 +14:27.5 Liebl Immobilien 05:55 min/km Puchenau +
72 619 LIEBL Peter LIEBL P. 1983 37:18.5 +14:27.7 M - Junge Spunde 41 +14:27.7 M 58 +14:27.7 Liebl Immobilien 05:55 min/km Puchenau +
73 743 BRAUN Hanna BRAUN H. 2002 37:31.0 +14:40.2 W - Mädelskategorie 12 +09:54.5 W 15 +09:54.5 05:57 min/km Engerwitzdorf +
74 678 BRAUN Alex BRAUN A. 1970 37:31.5 +14:40.7 M - Junggebliebene 18 +13:21.7 M 59 +14:40.7 05:57 min/km Engerwitzdorf +
75 623 FOIDL Martin FOIDL M. 1983 37:48.0 +14:57.2 M - Junge Spunde 42 +14:57.2 M 60 +14:57.2 Liebl Immobilien 06:00 min/km Linz +
76 762 KARGL Simon KARGL S. 1980 38:00.2 +15:09.5 M - Junge Spunde 43 +15:09.5 M 61 +15:09.5 06:01 min/km Leonding +
77 683 KIRCHER Cornelia KIRCHER C. 1980 38:01.2 +15:10.5 W - Mädelskategorie 13 +10:24.7 W 16 +10:24.7 Team kokon Rohrbach-Berg 06:02 min/km Leonding +
78 603 FITZINGER Johanna FITZINGER J. 1981 38:05.2 +15:14.5 W - Mädelskategorie 14 +10:28.7 W 17 +10:28.7 KEBA 06:03 min/km Linz +
79 605 HOLTGREWE Cedric HOLTGREWE C. 1999 38:09.7 +15:19.3 M - Junge Spunde 44 +15:19.3 M 62 +15:19.3 KEBA 06:03 min/km Linz +
80 667 SPORRER Miriam SPORRER M. 1996 38:10.5 +15:19.7 W - Mädelskategorie 15 +10:34.2 W 18 +10:34.2 06:03 min/km Linz +
81 691 KRASSAY Kinga KRASSAY K. 1972 38:16.2 +15:25.5 W - Ladies Race 4 +07:11.5 W 19 +10:39.7 06:04 min/km Linz +
82 707 JOCHER Johannes JOCHER J. 2012 38:40.7 +15:50.3 M - Junge Spunde 45 +15:50.3 M 63 +15:50.3 06:08 min/km Linz +
83 693 KNEIFL Johanna KNEIFL J. 1975 39:40.7 +16:50.3 W - Ladies Race 5 +08:36.2 W 20 +12:04.2 06:18 min/km Gramastetten +
84 756 SCHÖPPL Christian SCHÖPPL C. 1978 39:54.5 +17:03.7 M - Junge Spunde 46 +17:03.7 M 64 +17:03.7 Team Rosenbauer 06:19 min/km Gallneukirchen +
85 700 NEULINGER Anton NEULINGER A. 1978 39:58.5 +17:07.7 M - Junge Spunde 47 +17:07.7 M 65 +17:07.7 06:21 min/km Wien +
86 698 KOBLER Eva KOBLER E. 1991 39:59.1 +17:08.3 W - Mädelskategorie 16 +12:22.5 W 21 +12:22.5 06:21 min/km Altenberg Bei Linz +
87 748 DALMORO Julie DALMORO J. 1988 40:07.3 +17:16.5 W - Mädelskategorie 17 +12:30.7 W 22 +12:30.7 06:22 min/km Wien +
88 699 MIESENBERGER Norbert MIESENBERGER N. 1968 40:08.7 +17:17.9 M - Junggebliebene 19 +15:58.9 M 66 +17:17.9 06:22 min/km Neumarkt +
89 652 OBERMAYR Christine OBERMAYR C. 1978 40:29.3 +17:38.6 W - Mädelskategorie 18 +12:52.8 W 23 +12:52.8 06:25 min/km 4020 Linz +
90 690 WÖGERBAUER Lukas WÖGERBAUER L. 2008 40:30.3 +17:39.6 M - Junge Spunde 48 +17:39.6 M 67 +17:39.6 06:25 min/km Leopoldschlag +
91 645 PRESSLER Katharina PRESSLER K. 1976 40:38.1 +17:47.3 W - Ladies Race 6 +09:33.3 W 24 +13:01.6 06:27 min/km 4020 Linz +
92 627 WIMMER Patrick WIMMER P. 1999 40:41.3 +17:50.5 M - Junge Spunde 49 +17:50.5 M 68 +17:50.5 Liebl Immobilien 06:27 min/km Gallneukirchen +
93 668 SPRUNG Nicole SPRUNG N. 1991 41:04.5 +18:13.7 W - Mädelskategorie 19 +13:28.2 W 25 +13:28.2 06:31 min/km Linz +
94 622 FOIDL Maria FOIDL M. 1984 41:29.5 +18:38.7 W - Mädelskategorie 20 +13:53.3 W 26 +13:53.3 Liebl Immobilien 06:35 min/km Linz +
95 674 FLOYD Taylor FLOYD T. 1990 41:53.8 +19:03.4 M - Junge Spunde 50 +19:03.4 M 69 +19:03.4 CGM - CompuGroup Medical 06:39 min/km Steyr +
96 757 WOLM Antje WOLM A. 1985 42:06.3 +19:15.5 W - Mädelskategorie 21 +14:29.7 W 27 +14:29.7 06:40 min/km Linz +
97 662 KILIAN Lisa KILIAN L. 1986 42:07.0 +19:16.2 W - Mädelskategorie 22 +14:30.5 W 28 +14:30.5 06:41 min/km Kematen An Der Krems +
98 633 SAMHABER Karin SAMHABER K. 1977 42:43.8 +19:53.4 W - Mädelskategorie 23 +15:07.2 W 29 +15:07.2 06:46 min/km Linz +
99 685 SCHAUFLER Andreas SCHAUFLER A. 1959 42:47.0 +19:56.2 M - Junggebliebene 20 +18:37.2 M 70 +19:56.2 06:47 min/km Linz +
100 659 POPPENREITER Sandra POPPENREITER S. 1982 42:50.3 +19:59.5 W - Mädelskategorie 24 +15:13.7 W 30 +15:13.7 06:48 min/km Linz +
101 647 URBAN Irene URBAN I. 1983 42:50.3 +19:59.5 W - Mädelskategorie 25 +15:13.7 W 31 +15:13.7 06:48 min/km