32. Zillingdorfer Silvesterlauf

Date: 28.12.2019

Results - Silvesterlauf 5000m

Pos No Cert Name Time Diff Cat Cat Pos Cat Diff ⚤ Pos ⚤ Diff Club Nation Pace
1 92 SOSTARIC Markus SOSTARIC M. 15:27.2 M 30 1 1 LTV Köflach 3:05 min/km +
2 73 BEZECNY Emil BEZECNY E. 15:32.7 +5.5 U16 m 1 2 +5.5 HSV Marathon WIENER NEUSTADT 3:06 min/km +
3 224 BADER Jan BADER J. 15:46.2 +19.0 U18 m 1 3 +19.0 3:09 min/km +
4 76 GUSTENAU Gustav GUSTENAU G. 16:08.4 +41.2 AK M 1 4 +41.2 HSV Wr. Neustadt-Moderner Fünf... 3:13 min/km +
5 225 WALLNER Wolfgang WALLNER W. 16:59.4 +1:32.2 M 50 1 5 +1:32.2 3:23 min/km +
6 159 BICHL Alexander BICHL A. 17:11.4 +1:44.2 M 40 1 6 +1:44.2 Raiffeisenbank Zwettl / LC Wer... 3:26 min/km +
7 134 POGAC Jürgen POGAC J. 17:14.2 +1:47.0 M 40 2 +2.7 7 +1:47.0 LG Wien 3:26 min/km +
8 140 SCHABAUER Alfred SCHABAUER A. 17:18.9 +1:51.7 M 30 2 +1:51.7 8 +1:51.7 FCC racing 3:27 min/km +
9 166 PEINSIPP Michael PEINSIPP M. 17:20.9 +1:53.7 M 30 3 +1:53.7 9 +1:53.7 SV Waha fix & fertig St. Marga... 3:28 min/km +
10 156 KREUTER Rol KREUTER R. 17:25.4 +1:58.2 M 40 3 +13.9 10 +1:58.2 HSV Marathon WIENER NEUSTADT 3:29 min/km +
11 170 WEIXELBAUM Franz WEIXELBAUM F. 17:27.9 +2:00.7 M 30 4 +2:00.7 11 +2:00.7 SV Waha fix & fertig St. Marga... 3:29 min/km +
12 79 GRAF Alexander GRAF A. 17:41.4 +2:14.2 M 40 4 +29.9 12 +2:14.2 Altherrenlaufrunde Ebreichsdor... 3:32 min/km +
13 213 PASTEINER Lenz PASTEINER L. 17:58.4 +2:31.2 U16 m 2 +2:25.7 13 +2:31.2 3:35 min/km +
14 221 MOLNAR Krisztian MOLNAR K. 18:01.7 +2:34.5 M 40 5 +50.2 14 +2:34.5 3:36 min/km +
15 157 PITTNAUER Rainer PITTNAUER R. 18:06.2 +2:39.0 M 40 6 +54.7 15 +2:39.0 LTC Seewinkel 3:37 min/km +
16 81 TOBLER Simon TOBLER S. 18:07.4 +2:40.2 U16 m 3 +2:34.7 16 +2:40.2 3:37 min/km +
17 223 WARTHA Stefan WARTHA S. 18:08.2 +2:41.0 M 30 5 +2:41.0 17 +2:41.0 3:37 min/km +
18 164 KOPINITS Gerhard KOPINITS G. 18:17.9 +2:50.7 M 50 2 +1:18.5 18 +2:50.7 LC-Blattla 3:39 min/km +
19 154 TRUMMER Karl TRUMMER K. 18:18.9 +2:51.7 M 50 3 +1:19.5 19 +2:51.7 LC Wienerwaldsee 3:39 min/km +
20 171 ZIMMERLE Simon ZIMMERLE S. 18:23.7 +2:56.5 M 30 6 +2:56.5 20 +2:56.5 Team Eskalation Vaude 3:40 min/km +
21 146 KOGLBAUER Hannah KOGLBAUER H. 18:26.7 +2:59.5 U18 w 1 1 HSV Marathon WIENER NEUSTADT 3:41 min/km +
22 9 JAIDHAUSER Emil JAIDHAUSER E. 18:36.9 +3:09.7 M 50 4 +1:37.5 21 +3:09.7 3:43 min/km +
23 232 LICHNOVSKY Hannes LICHNOVSKY H. 18:42.2 +3:15.0 M 40 7 +1:30.7 22 +3:15.0 3:44 min/km +
24 148 WOLF Thomas WOLF T. 18:46.2 +3:19.0 M 40 8 +1:34.7 23 +3:19.0 Hornstein-bewegt 3:45 min/km +
25 74 BACHER Michael BACHER M. 18:46.7 +3:19.5 M 40 9 +1:35.2 24 +3:19.5 RLC Mörbisch 3:45 min/km +
26 54 KOISER Michael KOISER M. 18:57.4 +3:30.2 M 30 7 +3:30.2 25 +3:30.2 ATSV Nurmi Ternitz 3:47 min/km +
27 37 KOSCHAINTSCH Oskar KOSCHAINTSCH O. 18:59.4 +3:32.2 M 50 5 +2:00.0 26 +3:32.2 Rotes Kreuz Wiener Neustadt 3:47 min/km +
28 222 HANDL David HANDL D. 19:09.4 +3:42.2 M 30 8 +3:42.2 27 +3:42.2 3:49 min/km +
29 162 IKER Natália IKER N. 19:10.4 +3:43.2 U16 w 1 2 +43.7 SZOSI 3:50 min/km +
30 231 SPREITZER Alexander SPREITZER A. 19:15.7 +3:48.5 M 50 6 +2:16.2 28 +3:48.5 3:51 min/km +
31 149 GLASER Marie GLASER M. 19:16.2 +3:49.0 U16 w 2 +5.7 3 +49.5 HSV Marathon WIENER NEUSTADT 3:51 min/km +
32 130 RAUSCH Josef RAUSCH J. 19:17.9 +3:50.7 M 50 7 +2:18.5 29 +3:50.7 UTTB 3:51 min/km +
33 155 WACKER Konstantin WACKER K. 19:18.2 +3:51.0 M 30 9 +3:51.0 30 +3:51.0 Team Tinder 3:51 min/km +
33 132 KLAWACS Christian KLAWACS C. 19:18.2 +3:51.0 M 40 10 +2:06.7 30 +3:51.0 Tri Team Pöttsching 3:51 min/km +
35 169 STEPANCIK Karl STEPANCIK K. 19:19.4 +3:52.2 M 40 11 +2:07.9 32 +3:52.2 ASKÖ Tri Heros 3:51 min/km +
36 141 HAMMER Christian HAMMER C. 19:24.2 +3:57.0 M 40 12 +2:12.7 33 +3:57.0 3:52 min/km +
37 147 HASIEBER Thomas HASIEBER T. 19:28.2 +4:01.0 M 40 13 +2:16.7 34 +4:01.0 SU Pfaffstätten 3:53 min/km +
38 117 QUECHENBERGER Matthias QUECHENBERGER M. 19:42.7 +4:15.5 M 30 10 +4:15.5 35 +4:15.5 Grüner Kreis - Johnsdorf 3:56 min/km +
39 226 KOLANO Markus KOLANO M. 19:43.7 +4:16.5 M 30 11 +4:16.5 36 +4:16.5 3:56 min/km +
40 10 PFLAMITZER Wolfgang PFLAMITZER W. 19:51.2 +4:24.0 M 50 8 +2:51.7 37 +4:24.0 LTC Seewinkel 3:58 min/km +
41 58 PLUNDRAK Gernot PLUNDRAK G. 19:59.4 +4:32.2 AK M 2 +3:51.0 38 +4:32.2 T-Fit Baden 3:59 min/km +
42 173 GRAF Philipp GRAF P. 19:59.4 +4:32.2 U16 m 4 +4:26.7 39 +4:32.2 LC-Blattla 3:59 min/km +
43 220 ROBERT Toth ROBERT T. 19:59.7 +4:32.5 M 30 12 +4:32.5 40 +4:32.5 3:59 min/km +
44 133 HANS Lucas HANS L. 20:05.7 +4:38.5 AK M 3 +3:57.2 41 +4:38.5 ASKÖ TC Zillingdorf 4:01 min/km +
45 172 KÖGLER Andreas KÖGLER A. 20:06.9 +4:39.7 M 40 14 +2:55.5 42 +4:39.7 LC-Blattla 4:01 min/km +
46 185 HARLANDER Johannes HARLANDER J. 20:12.4 +4:45.2 M 40 15 +3:00.9 43 +4:45.2 SOLRunners 4:02 min/km +
47 206 HORVATH Aron HORVATH A. 20:14.9 +4:47.7 M 30 13 +4:47.7 44 +4:47.7 4:02 min/km +
48 12 SCHUSTER Alexander SCHUSTER A. 20:15.9 +4:48.7 M 40 16 +3:04.4 45 +4:48.7 Team Tinder 4:03 min/km +
49 219 UNGER Wolfgang UNGER W. 20:27.9 +5:00.7 M 40 17 +3:16.4 46 +5:00.7 RLC Mörbisch 4:05 min/km +
50 26 FABIAN Kurt FABIAN K. 20:40.4 +5:13.2 M 40 18 +3:29.0 47 +5:13.2 Die Eisbären 4:08 min/km +
51 187 MAYER Mario MAYER M. 20:46.9 +5:19.7 M 40 19 +3:35.5 48 +5:19.7 LV Steinbrunn 4:09 min/km +
52 203 GROBNER Wolfgang GROBNER W. 20:46.9 +5:19.7 M 40 20 +3:35.5 49 +5:19.7 4:09 min/km +
53 202 KOPECKY Sandra KOPECKY S. 20:47.2 +5:20.0 W 30 1 4 +2:20.5 4:09 min/km +
54 216 SCHLEMBACH Christian SCHLEMBACH C. 20:58.9 +5:31.7 M 40 21 +3:47.5 50 +5:31.7 4:11 min/km +
55 227 GRAF Nicole GRAF N. 21:03.7 +5:36.5 AK W 1 5 +2:37.0 4:12 min/km +
56 208 ANDRÄS BANDITA Fürtös Dr ANDRÄS BANDITA F. 21:05.2 +5:38.0 M 40 22 +3:53.7 51 +5:38.0 4:13 min/km +
57 230 RATZ Markus RATZ M. 21:11.9 +5:44.7 M 40 23 +4:00.4 52 +5:44.7 4:14 min/km +
58 217 KOISER Bernhard KOISER B. 21:18.2 +5:51.0 M 30 14 +5:51.0 53 +5:51.0 4:15 min/km +
59 27 ECKNER Johannes ECKNER J. 21:18.9 +5:51.7 M 30 15 +5:51.7 54 +5:51.7 HSV Marathon WIENER NEUSTADT 4:15 min/km +
60 215 HOFSTÄDTER Andrea HOFSTÄDTER A. 21:19.2 +5:52.0 W 30 2 +32.0 6 +2:52.5 4:15 min/km +
61 139 HAAS Stefan HAAS S. 21:19.4 +5:52.2 M 30 16 +5:52.2 55 +5:52.2 4:15 min/km +
62 211 LIEGLE Wolfgang LIEGLE W. 21:19.8 +5:52.6 M 40 24 +4:08.3 56 +5:52.6 4:15 min/km +
63 161 HERCZEG Heinrich HERCZEG H. 21:20.4 +5:53.2 M 40 25 +4:09.0 57 +5:53.2 LV Steinbrunn 4:16 min/km +
64 48 PFLAMITZER Renate PFLAMITZER R. 21:23.9 +5:56.7 W 40 1 7 +2:57.2 LTC Seewinkel 4:16 min/km +
65 228 KOLANO Stefan KOLANO S. 21:31.2 +6:04.0 M 30 17 +6:04.0 58 +6:04.0 4:18 min/km +
66 142 BROSCHEK Karl BROSCHEK K. 21:31.9 +6:04.7 M 60 1 59 +6:04.7 HSV Marathon WIENER NEUSTADT 4:18 min/km +
67 184 TOMIC David TOMIC D. 21:34.9 +6:07.7 M 40 26 +4:23.5 60 +6:07.7 4:18 min/km +
68 229 HOHENBERGER Herbert HOHENBERGER H. 21:39.7 +6:12.5 M 50 9 +4:40.2 61 +6:12.5 4:19 min/km +
69 87 PLÖB Madita PLÖB M. 21:42.9 +6:15.7 U16 w 3 +2:32.5 8 +3:16.2 4:20 min/km +
70 218 LUCKENBERGER Ronald LUCKENBERGER R. 21:49.4 +6:22.2 M 40 27 +4:38.0 62 +6:22.2 RLC Mörbisch 4:21 min/km +
71 212 UNGER Michael UNGER M. 21:50.4 +6:23.2 M 30 18 +6:23.2 63 +6:23.2 4:22 min/km +
72 32 HOFFMANN Peter HOFFMANN P. 21:58.2 +6:31.0 M 40 28 +4:46.7 64 +6:31.0 4:23 min/km +
73 178 KÖGLER Jürgen KÖGLER J. 22:03.7 +6:36.5 M 40 29 +4:52.2 65 +6:36.5 SV Zillingdorf 4:24 min/km +
74 7 HAAS Martin HAAS M. 22:19.2 +6:52.0 M 30 19 +6:52.0 66 +6:52.0 4:27 min/km +
75 17 MAYER Helmut MAYER H. 22:31.7 +7:04.5 M 40 30 +5:20.2 67 +7:04.5 LC-Blattla 4:30 min/km +
76 57 STADLER Heidi STADLER H. 22:32.2 +7:05.0 W 50 1 9 +4:05.5 LTC Seewinkel 4:30 min/km +
77 111 MITTERMAYER Elias MITTERMAYER E. 22:35.5 +7:08.3 AK M 4 +6:27.0 68 +7:08.3 Grüner Kreis - Johnsdorf 4:31 min/km +
78 2 STRASSER Thomas STRASSER T. 22:40.4 +7:13.2 M 40 31 +5:29.0 69 +7:13.2 Fischamend Runners 4:32 min/km +
79 89 SKAREK Josef SKAREK J. 22:42.7 +7:15.5 M 30 20 +7:15.5 70 +7:15.5 Labors.at/LC Kapelln 4:32 min/km +
80 52 MÄNTLER Lisa MÄNTLER L. 22:45.2 +7:18.0 W 30 3 +1:58.0 10 +4:18.5 SV Waha fix & fertig St. Marga... 4:33 min/km +
81 59 ARCHAM Mia ARCHAM M. 22:52.2 +7:25.0 W 30 4 +2:05.0 11 +4:25.5 SPARKASSE EGGENDORF 4:34 min/km +
82 80 LUZSICZA Stefan LUZSICZA S. 22:59.7 +7:32.5 M 40 32 +5:48.2 71 +7:32.5 4:35 min/km +
83 181 HALBAUER Sabine HALBAUER S. 23:03.7 +7:36.5 W 40 2 +1:39.7 12 +4:37.0 4:36 min/km +
84 186 BAUER Bernhard BAUER B. 23:07.4 +7:40.2 M 30 21 +7:40.2 72 +7:40.2 4:37 min/km +
85 201 SIM Bea SIM B. 23:12.7 +7:45.5 W 40 3 +1:48.7 13 +4:46.0 LC-Blattla 4:38 min/km +
86 42 LOIBL Bernhard LOIBL B. 23:13.9 +7:46.7 AK M 5 +7:05.5 73 +7:46.7 Rotes Kreuz Wiener Neustadt 4:38 min/km +
87 138 SOMMER Herbert SOMMER H. 23:16.4 +7:49.2 M 40 33 +6:05.0 74 +7:49.2 RLC Mörbisch 4:39 min/km +
88 145 SCHUSTER Ludwig SCHUSTER L. 23:17.2 +7:50.0 M 40 34 +6:05.7 75 +7:50.0 HSV Marathon WIENER NEUSTADT 4:39 min/km +
89 19 BRANDSTETTER Bianka BRANDSTETTER B. 23:27.9 +8:00.7 AK W 2 +2:24.2 14 +5:01.2 ASKÖ Föllig Hoppers 4:41 min/km +
90 13 WACKER Elisabeth WACKER E. 23:30.9 +8:03.7 W 30 5 +2:43.7 15 +5:04.2 Team Tinder 4:42 min/km +
91 62 GEISS-GRANADIA Thomas GEISS-GRANADIA T. 23:35.7 +8:08.5 M 40 35 +6:24.2 76 +8:08.5 Tri Runners Baden 4:43 min/km +
92 30 TSCHÖGL Norbert TSCHÖGL N. 23:37.2 +8:10.0 M 40 36 +6:25.7 77 +8:10.0 4:43 min/km +
93 136 AROCKER Alfred AROCKER A. 23:43.2 +8:16.0 M 60 2 +2:11.2 78 +8:16.0 Tri Team Pöttsching 4:44 min/km +
94 67 STEINER Josef STEINER J. 23:50.7 +8:23.5 M 40 37 +6:39.2 79 +8:23.5 Lauftreff Mangold 4:46 min/km +
95 15 HAHN Andrea HAHN A. 23:57.9 +8:30.7 W 40 4 +2:34.0 16 +5:31.2 Tri Team Pöttsching 4:47 min/km +
96 179 SUCHANEK Christoph SUCHANEK C. 23:58.2 +8:31.0 AK M 6 +7:49.7 80 +8:31.0 SV Zillingdorf 4:47 min/km +
97 29 EINÖDMAIER Mario EINÖDMAIER M. 24:00.2 +8:33.0 M 30 22 +8:33.0 81 +8:33.0 ASKÖ Föllig Hoppers 4:48 min/km +
98 195 KAINDL Michelle KAINDL M. 24:01.4 +8:34.2 U16 w 4 +4:51.0 17 +5:34.7 MSG Admira Wr Neustadt 4:48 min/km +
99 23 FERK Emmerich FERK E. 24:06.4 +8:39.2 M 50 10 +7:07.0 82 +8:39.2 zweiundvierzig 4:49 min/km +
100 163 JANESCH Viktoria JANESCH V. 24:08.7 +8:41.5 AK W 3 +3:05.0 18 +5:42.0 4:49 min/km +
101 137 RITTENBACHER Markus RITTENBACHER M. 24:09.9 +8:42.7 M 30 23 +8:42.7 83 +8:42.7 TRIM Team Austria 4:49 min/km +
102 71 RONNWEBER Renè RONNWEBER R. 24:12.9 +8:45.7 AK M 7 +8:04.5 84 +8:45.7 4:50 min/km +
103 82 SCHAFSCHETZY Achim SCHAFSCHETZY A. 24:26.7 +8:59.5 M 60 3 +2:54.7 85 +8:59.5 LC Strasshof 4:53 min/km +
104 51 MÄNTLER Michael MÄNTLER M. 24:29.4 +9:02.2 M 60 4 +2:57.5 86 +9:02.2 SV Waha fix & fertig St. Marga... 4:53 min/km +
105 46 NAGLREITER Peter NAGLREITER P. 24:32.9 +9:05.7 M 50 11 +7:33.5 87 +9:05.7 Red-White-Red Runners Austria 4:54 min/km +
106 175 ZEILINGER Timo ZEILINGER T. 24:47.9 +9:20.7 U16 m 5 +9:15.2 88 +9:20.7 4:57 min/km +
107 135 AROCKER Ingrid AROCKER I. 24:51.9 +9:24.7 W 60 1 19 +6:25.2 Tri Team Pöttsching 4:58 min/km +
108 183 DÜRNEDER Helmut DÜRNEDER H. 25:01.7 +9:34.5 M 50 12 +8:02.2 89 +9:34.5 5:00 min/km +
109 204 WUNDERL Dennis WUNDERL D. 25:09.4 +9:42.2 AK M 8 +9:01.0 90 +9:42.2 5:01 min/km