Tour de Ramsau

Date: 12. - 14.01.2018

Results - Night Prolog

Pos No Name Time Cat Cat Pos Cat Diff ‚ö§ ‚ö§ Pos Club Pace Nation City
1 22 PFAB Johannes PFAB J. 3:48.1 H 1 M 1 SC Monte Kaolino Hirschau Hirschau +
2 17 WETTERLING Felix WETTERLING F. 3:58.2 H 2 +10.1 M 2 Rossignol Nordic Ski Team Deut... Elbingerode +
3 1 KATTNIG Fabian KATTNIG F. 4:12.0 H 3 +23.9 M 3 L√ĖFFLER-ENDURANCE-TEAM St. Jakob Im Rosental +
4 56 PROPP Jurij PROPP J. 4:22.5 H 4 +34.4 M 4 Tus Erndtebr√ľck Erndtebr√ľck +
5 2 DEBERTIN Daniel DEBERTIN D. 4:35.5 H 5 +47.4 M 5 Eleven Eintracht Braunschweig ... Karlsruhe +
6 159 P√ĖLLINGER Christopher P√ĖLLINGER C. 4:40.3 H 6 +52.1 M 6 WSV Murau Murau +
7 157 BRUNNER Julian BRUNNER J. 4:47.0 H 7 +58.8 M 7 Team Futura Niederdorf +
8 36 GRABER Fabian GRABER F. 4:50.0 H 8 +1:01.9 M 8 Atomic ProTeam Ledenitzen +
9 150 MALLE Georg MALLE G. 4:57.1 H 9 +1:09.0 M 9 WSV Ramsau Vorberg +
10 34 FUGGER Matthias FUGGER M. 5:00.3 H 10 +1:12.1 M 10 xc-ski.de AHASHSEPN Skimaratho... St. Jakob Im Rosental +
11 149 VEERPALU Anders VEERPALU A. 5:10.7 H 11 +1:22.6 M 11 WSV Ramsau Ramsau +
12 25 HARTIG Fabian HARTIG F. 5:17.5 H 12 +1:29.4 M 12 Tri Nordic Coaching Braunschweig +
13 121 WINKLER Patrick WINKLER P. 5:17.5 H 13 +1:29.4 M 13 Kästle Racing Team Siegsdorf +
14 156 MAHLER Laurin MAHLER L. 5:22.8 H 14 +1:34.7 M 14 SV Bad Goisern Bad Goisern +
15 148 WALCHER Witta WALCHER W. 5:25.4 D 1 W 1 WSV Ramsau Ramsau +
16 11 DE WIT Tosca DE WIT T. 5:28.1 D 2 +2.6 W 2 SLT VasaSport Waddinxveen +
17 151 SCHL√ĖGEL Mario SCHL√ĖGEL M. 5:28.8 H 15 +1:40.7 M 15 WSV Ramsau/Dachstein Ramsau +
18 152 DICHTL Sabrina DICHTL S. 5:31.7 D 3 +6.2 W 3 UNSC Koblenz Schwarzenbachgasse 13 +
19 44 SIEGEL Jonas SIEGEL J. 5:33.3 H 16 +1:45.1 M 16 WSV Schönsee Kufstein +
20 165 TASCHLER Martin TASCHLER M. 5:35.5 H 17 +1:47.4 M 17 ASC Toblach Dobbiaco +
21 3 STRAUB Annemarie STRAUB A. 5:40.7 D 4 +15.2 W 4 WSV Ramsau Schladming +
22 138 HOFMANN Rico HOFMANN R. 5:42.1 H 18 +1:54.0 M 18 Salomon Nordic Team Austria Bad Hofgastein +
23 D√úRR Johannes D√úRR J. 5:47.4 H 19 +1:59.2 M 19 AUT Innsbruck +
24 4 DEBERTIN Dirk DEBERTIN D. 5:47.4 H 20 +1:59.3 M 20 Eleven Eintracht Braunschweig ... Karlsruhe +
25 COURTE Julian COURTE J. 5:52.3 H 21 +2:04.2 M 21 GER Faistenau +
26 146 BAUER Daniel BAUER D. 5:55.1 H 22 +2:06.9 M 22 WSV Ramsau/Dachstein Schladming +
27 37 HOCHFELNER Erich HOCHFELNER E. 6:01.0 H 23 +2:12.9 M 23 UNSC Kobenz St. Margarethen +
28 51 GRILLMAIER Gernot GRILLMAIER G. 6:04.1 H 24 +2:16.0 M 24 Team WipfelwanderWEGLAUF Kirchberg Am Wechsel +
29 0 WALCHHOFER Barbara WALCHHOFER B. 6:04.2 D 5 +38.7 W 5 GER Altenmarkt Im Pongau +
30 134 NOLL Pablo NOLL P. 6:04.3 H 25 +2:16.2 M 25 TSV Poppenhausen Poppenhausen +
31 52 HENNING Michael HENNING M. 6:06.5 H 26 +2:18.4 M 26 ZippS Team Grebenhain +
32 20 MAYER Fabian MAYER F. 6:07.8 H 27 +2:19.7 M 27 Eleven Eintracht Braunschweig Gutach +
33 122 STAUDER Sonny STAUDER S. 6:07.9 H 28 +2:19.7 M 28 Team Futura White FOX Dobbico +
34 129 LAMPL Lorenz LAMPL L. 6:10.0 H 29 +2:21.9 M 29 SC T√ľrnitz Freiland +
35 6 KOMLEV Yury KOMLEV Y. 6:10.9 H 30 +2:22.8 M 30 Ramsau am Dachstein +
36 5 REJZEK Martin REJZEK M. 6:11.6 H 31 +2:23.5 M 31 Eleven Eintracht Braunschweig ... Braunschweig +
37 15 DALLAPOZZA Oliver DALLAPOZZA O. 6:13.1 H 32 +2:24.9 M 32 WSV Vomp Vomp +
38 42 LACKNER Lukas LACKNER L. 6:14.4 H 33 +2:26.3 M 33 Intersport Bachler (Montiteam) Pichl +
39 137 STARLINGER Christian STARLINGER C. 6:15.8 H 34 +2:27.6 M 34 SU Eidenberg Rohrbach +
40 ERHARTER Steffi ERHARTER S. 6:16.5 D 6 +51.0 W 6 GER Ramsau +
41 139 LEITSCHUH Kilian LEITSCHUH K. 6:16.6 H 35 +2:28.5 M 35 TSV Poppenhausen Poppenhausen +
42 16 SCHWARZMEIER Felix SCHWARZMEIER F. 6:16.7 H 36 +2:28.6 M 36 Team Skigo W√ľrzburg +
43 29 SOMMER Manfred SOMMER M. 6:20.8 H 37 +2:32.7 M 37 TSV Buchenberg Sulzberg +
44 135 HAHL Cedric HAHL C. 6:21.2 H 38 +2:33.1 M 38 TSV Poppenhausen Poppenhausen +
45 62 HOLL√ď M√°ty√°s HOLL√ď M. 6:23.9 H 39 +2:35.7 M 39 VASAS SC Budapest +
46 14 WOISETSCHL√ĄGER Viktor WOISETSCHL√ĄGER V. 6:24.7 H 40 +2:36.6 M 40 WSV Vomp Vomp +
47 24 HAAS Erwin HAAS E. 6:24.9 H 41 +2:36.7 M 41 Unterthingau +
48 142 STICH Anna-Lena STICH A. 6:25.0 D 7 +59.6 W 7 SG Hausham Miesbach +
49 50 FISCHBACHER Toni FISCHBACHER T. 6:28.0 H 42 +2:39.9 M 42 intersport bachler ramsau Ramsau am Dachstein +
50 67 CIPRIAN Fuasto CIPRIAN F. 6:28.6 H 43 +2:40.5 M 43 +
51 43 PITZER J√ľrgen PITZER J. 6:36.5 H 44 +2:48.4 M 44 intersport bachler ramsau +
52 39 D√úRAUER Norbert D√úRAUER N. 6:36.7 H 45 +2:48.6 M 45 USC Lilienfeld Waidhofen +
53 155 M√úLLEROVA Barbara M√úLLEROVA B. 6:38.1 D 8 +1:12.6 W 8 Skimarathon Team Austria Pernink +
54 45 STICH Barbara STICH B. 6:40.4 D 9 +1:14.9 W 9 SG Hausham Miesbach +
55 PRINZ Martin PRINZ M. 6:41.6 H 46 +2:53.5 M 46 GER Wien +
56 41 ERLBACHER Herwig ERLBACHER H. 6:41.8 H 47 +2:53.7 M 47 intersport bachler ramsau Ramsau am Dachstein +
57 48 PLUT Andreas PLUT A. 6:42.7 H 48 +2:54.5 M 48 intersport bachler ramsau Ramsau am Dachstein +
58 144 SIMKOVICS Anna SIMKOVICS A. 6:43.2 D 10 +1:17.7 W 10 NSC Wien Wien +
59 123 GALLNBRUNNER David GALLNBRUNNER D. 6:44.4 H 49 +2:56.3 M 49 Graz +
60 46 HUBER Thomas HUBER T. 6:47.7 H 50 +2:59.6 M 50 SC Villingen Villingen +
61 0 KR√ĖSSLHUBER Veit KR√ĖSSLHUBER V. 6:50.8 H 51 +3:02.7 M 51 AUT Krumpendorf +
62 61 LANDL Toni LANDL T. 6:51.6 H 52 +3:03.4 M 52 Gröbming +
63 SELIGER Matthias SELIGER M. 6:53.8 H 53 +3:05.7 M 53 GER Erlangen +
64 126 WARZ Frank WARZ F. 6:54.1 H 54 +3:05.9 M 54 Auerbach +
65 141 KOMLEV Sergey KOMLEV S. 6:54.8 H 55 +3:06.7 M 55 Rittis Alpin Chalets Ramsau am Dachstein +
66 133 BRUNNER Josef BRUNNER J. 6:57.2 H 56 +3:09.1 M 56 Sportverein Weissenbach Bachlerzone +
67 9 BERCHTOLD Axel BERCHTOLD A. 7:01.0 H 57 +3:12.9 M 57 Aldrans +
68 27 SCH√ĖFERLE Andreas SCH√ĖFERLE A. 7:01.1 H 58 +3:13.0 M 58 SC Rettenberg Rettenberg +
69 23 GEYER Bj√∂rn GEYER B. 7:03.0 H 59 +3:14.9 M 59 SC Lanzenhain B√ľdingen +
70 7 BLOCH Filip BLOCH F. 7:03.6 H 60 +3:15.5 M 60 Atletiko Frymburk PlzeŇą +
71 57 HACKL Gerhard HACKL G. 7:05.3 H 61 +3:17.1 M 61 WSV Puchberg Wr.neustadt +
72 18 DURICA Lubom√≠r DURICA L. 7:05.6 H 62 +3:17.5 M 62 Doln√° TiŇĺina +
73 49 PILZ Erwin PILZ E. 7:06.2 H 63 +3:18.1 M 63 Intersport Bachler Ramsau +
74 10 FRITZENWENGER Hubert FRITZENWENGER H. 7:06.3 H 64 +3:18.1 M 64 Rossdorf +
75 32 RUPIL Giacomino RUPIL G. 7:06.5 H 65 +3:18.3 M 65 Val Gleris Pontebba Zuglio +
76 143 WOLKERSTORFER Herbert WOLKERSTORFER H. 7:07.6 H 66 +3:19.4 M 66 Niederwaldkirchen +
77 140 RETTENEGGER Franz RETTENEGGER F. 7:11.1 H 67 +3:22.9 M 67 Salomon Nordic Austria Trieben +
78 33 VERDIESEN Anja VERDIESEN A. 7:11.8 D 11 +1:46.3 W 11 Stichts Langlauf Team Gouda +
79 19 KAISER Jens KAISER J. 7:13.1 H 68 +3:25.0 M 68 Dachau +
80 162 SUNTINGER Wolfgang SUNTINGER W. 7:17.3 H 69 +3:29.2 M 69 WSV Ramsau am Dachstein Ramsau +
81 8 LANDERL Wolfgang LANDERL W. 7:20.7 H 70 +3:32.5 M 70 TriRun Linz Linz +
82 136 HOCHFELNER Elke HOCHFELNER E. 7:20.8 D 12 +1:55.3 W 12 UNSC Kobenz St. Margarethen +
83 63 EVANGELIST Julia EVANGELIST J. 7:23.3 D 13 +1:57.8 W 13 Team Sport Lichtenegger Grundlsee +
84 60 BRANDST√ĄTTER Matthias BRANDST√ĄTTER M. 7:26.3 H 71 +3:38.2 M 71 Ramsau +
85 145 WEIXLBAUMER Josef WEIXLBAUMER J. 7:27.6 H 72 +3:39.4 M 72 Lichtenberg +
86 55 TRITSCHER August TRITSCHER A. 7:29.8 H 73 +3:41.7 M 73 Re gmbh Gröbming +
87 287 SCHWEIGER Andreas SCHWEIGER A. 7:32.8 H 74 +3:44.7 M 74 SV Thörl-Maglern Kolbermoor +
88 160 MEIER Peter MEIER P. 7:34.8 H 75 +3:46.6 M 75 Richterwil +
89 38 HEMETSBERGER Franz HEMETSBERGER F. 7:36.0 H 76 +3:47.9 M 76 Hausruck-Racing Ampflwang +
90 13 ZAHLBRUCKNER Rudolf ZAHLBRUCKNER R. 7:38.6 H 77 +3:50.5 M 77 Skiclub Graz Graz +
91 127 BINDER J√ľrgen BINDER J. 7:40.9 H 78 +3:52.8 M 78 Sport Michetschl√§ger Perlesreut +
92 31 MAYRHOFER Gerald MAYRHOFER G. 7:43.6 H 79 +3:55.4 M 79 SKV Deutsch Kaltenbrunn Deutsch Kaltenbrunn +
93 154 MICHALEK Isabella MICHALEK I. 7:44.6 D 14 +2:19.1 W 14 ----------------sc -wagrain Wagrain +
94 1815 VELTEN Thomas VELTEN T. 7:45.9 H 80 +3:57.8 M 80 Team Schwabenpower M√ľnchen +
95 W√úRLL Rene W√úRLL R. 7:58.9 H 81 +4:10.8 M 81 GER Erlangen +
96 66 KRAUß Andreas KRAUß A. 7:59.3 H 82 +4:11.2 M 82 WSV 08 Lauscha Steinach +
97 30 FRANKE Lutz FRANKE L. 8:01.7 H 83 +4:13.6 M 83 HVB Club M√ľnchen M√ľnchen +
98 132 GREßMANN Wiebke GREßMANN W. 8:03.1 D 15 +2:37.7 W 15 xc-ski.de A/N Skimarathonteam Kassel +
99 35 DR҆KA Peter DR҆KA P. 8:05.0 H 84 +4:16.9 M 84 Teplińćka nad V√°hom +
100 130 LAMPL Josef LAMPL J. 8:05.8 H 85 +4:17.7 M 85 SC T√ľrnitz Schruns